Cerrahi ve Sterilizasyon Hemşireleri Derneğine Yetki

Okuduğunuz haber
SAĞLIK PERSONELİNİN TEMEL SORUNLARI

Muratbey peynirlerinde natamisin iddialarına cevap verdi

Anasayfa   /    personel sağlık    /    sağlık personelinin temel sorunları

sağlık personelinin temel sorunları

Ülkemizin en önemli kurumları arasında yer almakta olan Sağlık Bakanlığı, aynı zamanda farklı sorunlar ve ortaya koyulmakta olan düzenlemeler ile beraber sıklıkla gündemde yer almaya devam etmekte olan bir bakanlık olarak bilinmekte. Oluşan sorunlar yalnızca hasta ve hasta yakınları ile alakalı değil aynı zamanda sağlık çalışanlarını da içerisinde barındırmaktadır.

PERSONEL SAĞLIK      28 Haziran 2018 - 13:32     0

sağlık personelinin temel sorunları

Ülkemizin en önemli kurumları arasında yer almakta olan Sağlık Bakanlığı, aynı zamanda farklı sorunlar ve ortaya koyulmakta olan düzenlemeler ile beraber sıklıkla gündemde yer almaya devam etmekte olan bir bakanlık olarak bilinmekte. Oluşan sorunlar yalnızca hasta ve hasta yakınları ile alakalı değil aynı zamanda sağlık çalışanlarını da içerisinde barındırmaktadır. Son zamanlarda sağlık sektörü çalışanlarının yaşadıkları en büyük sorunların başında; hasta ve hasta yakınlarından görmüş oldukları şiddet gelmektedir. Var olan bu şiddetin önüne geçilmesi adına çalışmalar yapılıyor olsa da bu çalışmalar ne yazık ki istekleri karşılama konusunda yeterli olamayabiliyor.

Öyle ki şimdilerde Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan çalışanların büyük bir kısmı şimdilerde çoğunlukla motivasyonları düşük, isteksiz ve mutsuz olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Dolayısıyla bunların oluşmasının engellenmesi adına sağlık çalışanlarının maaşlarında düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bununla beraber bakanlığa bağlı hastanelerin yanı sıra üniversite, işyeri hekimliği, aile hekimliği ve tıp fakültesi hastanelerinde de çalışmakta olan sağlık personellerinin özlük sorunlarının giderilmesi gerekmektedir. Genel itibari ile sağlık alanında gerekli olan eğitimlerin, alt yapı yatırımlarının ve denetimlerin yeterli oranda yapılmamasından ötürü çoğu zaman gereğinden fazla sağlık sorunu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Beraberinde getirmekte olduğu bu sorunların önüne etkili bir şekilde giderilmesi adına ise temelden çalışmaların yapılması gerekmektedir. Gerekli olan tüm adımların başarılı bir şekilde yerine getirilmesi ile beraber sağlık personelleri hiç olmadığı kadar verimli bir çalışma ortamında insanlara hizmet verecektir.

Günümüzde meydana gelmekte olan gelişmelere bakıldığı zaman da görülebileceği üzere sağlık personeli her geçen gün çalışma şartlarının güçlüğünden yakınmakta ve bu durum da ister istemez verim oranlarına da yansımakta. Sağlık personelinin yaşamakta oldukları en büyük sorun karşılaştıkları şiddet. Buna bir de çalışma şartlarının zorluğu eklendiği zaman ortaya oldukça ciddi sıkıntılar çıkabiliyor. Dolayısıyla bu tür olumsuzlukların önüne dikkatli bir şekilde giderilmesi adına da artık Sağlık Bakanlığı oldukça etkili çalışmalar yapmaya başladılar. Ve bu çalışmalar ışığında da artık birbirinden farklı konular ile alakalı birbirinden farklı düzenlemelerin yapılmaya başlandığını görmek de mümkün.

Bakıldığı zaman da görülebileceği üzere sağlık personelinin olması gerektiği gibi verimli bir şekilde çalışması adına öncelikli olarak yapılması gereken şeylerden bir tanesi, ortaya çıkmakta olan şiddet durumun önüne geçmek olmalı. Hasta ve hasta yakınları tarafından sağlık personeline yapılmakta olan şiddet; personelin kendine olan güvenini kaybetmesine ve çalışmalarını etkili bir şekilde yapamamasına neden oluyor. Yapılan düzenlemeler sonrasında da görülebileceği üzere artık sağlık personelinin kendini mümkün olan en iyi şekilde hastaya ve yaptığı işe adapte edebilmesi de mümkün hale gelmiş olacaktır. Bununla beraber çalışmaların en iyi şekilde yapılabilmesi adına çalışma saatleri konusunda gerekli olan düzenlemelerin gerçekleştirilmesi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tüm detayların üzerinde dikkatlice durulması ile beraber hem sağlık çalışanları hem de hastalar ve yakınları istedikleri sonuçlara ulaşmış olacaklardır.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

SON DAKİKA HABERLERİ